sobota, 4 stycznia 2014

Ślady secesji we Włocławku? - ul. Cyganka 24 i 26

Spacerując ulicami Śródmieścia, a szczególnie w okolicy ul. 3-go Maja, warto mieć oczy szeroko otwarte i głowy wysoko podniesione. To co dzieje się na poziomie wyższych kondygnacji bywa zdecydowanie bardziej interesujące od wątpliwych witryn sklepowych na parterze. Mowa tu o detalu architektonicznym fasad. Cóż, wszyscy wiemy, ze stan techniczny kamienic łagodnie mówiąc nie jest najlepszy, ale w dużej mierze ornamenty, które się na nich zachowały, pozostały wystarczająco czytelne. 

W oko wpadła mi ostatnio kamienica przy ul. Cyganka 24 z 1913 roku z ujmującymi dekoracjami o florystycznych kształtach. Jest to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków na tej ulicy i ku mojemu zaskoczeniu - nie wpisany do rejestru zabytków, a więc nie objęty ochroną konserwatorską. Bardzo niedobrze! Jak widać na zdjęciu kamienica się sypie. 

To co najbardziej przykuwa uwagę to właśnie wspomniany detal architektoniczny zlokalizowany pomiędzy oknami o charakterze secesyjnym. Szczerze mówiąc we Włocławku ze święcą szukać takich przykładów. Motywy secesyjne pojawiają się częściej w wyrobach z metali (balustrady, bramy) niż w architekturze. Tym bardziej cieszą takie odkrycia. 

Secesja to jeden z najbardziej urodziwych stylów. Nurt ten powstał na przełomie XIX/XX wieku (rozwijał się głównie na początku XX wieku) w odpowiedzi na bujnie rozwijającą się architekturę historyzmu. W pewnym momencie zaczęto odczuwać potrzebę stworzenia nowego stylu, nowych form, które nie będą powtarzać znanych już i "wałkowanych" od lat wzorów. Secesja proponuje ornamenty o bardzo dekoracyjnym kształcie - w postaci wici roślinnych, kwiatów, masek, motywów zwierzęcych, wyobleń i płynnych kształtów. Dekoracja "przechodzi" również na drzwi, okna, klamki i "wchodzi" do wnętrza zdobiąc klatki schodowe. W tym stylu tworzy cudowny Gustaw Klimt (malarstwo). Najbardziej znani architekci tego stylu to Antoni Gaudi (Casa Mila w Barcelonie) i Hector Guimard (słynne wejścia do paryskiego metra).


Kamienica przy ul. Cyganka 24, budowa: 1913 r.


Charakterystyczne dla secesji ornamenty roślinne. Jakie kwiaty Wam to przypomina? Jednym z najpopularniejszych kwiatów przedstawianych na fasadach secesyjnych kamienic jest mak. Jego cienka i długa łodyga wraz z drobnymi kwiatkami oplata elementy architektoniczne. 

Kamienica przy ul. Cyganka 26 - wspaniałe odkrycie! Budynek powstał w 1910 roku (przebudowa w 1911 r.). Od 1993 roku widnieje w rejestrze zabytków. Kompozycja fasady nie wyróżnia się specjalnie pośród innych tego typu obiektów z początku XX wieku. Dopiero po bliższym przyjrzeniu w oczy rzucają się wspaniałe secesyjne balustrady balkonów w formie zielonych wici. Na jednym z nich zachowały się złote kwiaty wieńczące łodygę - to zapewne irysy, które były bardzo popularnym motywem dekoracyjnym sztuki secesyjnej. 

Więcej na temat roślinnych ornamentów secesji znajdziecie tu: Wirtualne Muzeum Secesji 

Kamienica przy ul. Cyganaka 26, budowa: 1910 r.

Urocza secesyjna balustrada w formie złotych irysów z zielonymi łodygami i liśćmi.

Tutaj już niestety irysy się nie zachowały.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...