środa, 8 stycznia 2014

Drewniane witryny sklepowe

W obrębie najstarszych ulic miasta, na terenie dzielnicy Śródmieście, wśród zabudowy z początku XX wieku znaleźć można oryginalne stare witryny sklepowe, które w myślach przenoszą nas do dawnych, nienadszarpniętych upływem czasu ulic Włocławka. Partery kamienic czynszowych zazwyczaj przystosowane były do funkcji usługowej, a więc znajdowały się tam sklepy zaopatrujące mieszkańców. Zarówno fasadzie, jak i stolarce okiennej bądź drzwiowej nadawano dekoracyjny wygląd. Trend ten nie ominął witryn, które również potrafiły być bogato opracowane. 

Z przykrością trzeba stwierdzić, że te klimatyczne elementy znikają w szybkim tempie z krajobrazu miasta. Z tym problemem borykają się niestety miłośnicy zabytków w całym kraju. Witryny zastępowane są nowymi - znacznie gorszymi, nie tylko pod względem materiału, ale przede wszystkim estetyki. Plastik i pstrokacizna to na nasze nieszczęście chleb powszedni w naszych miastach. Kurde! Nie pozwólmy nam wmówić, że tandeta jest ok, a nowe jest oznaką lepszego. Dbajmy o naszą najbliższą przestrzeń, żeby żyło się nam po prostu troszkę lepiej na tym świecie. Na pierwszym zdjęciu najpiękniejsze drewniane witryny we Włocławku z jakże gustownym i klimatycznym logo pizzerii... 

W miarę rozbudowy bloga zostaną wrzucone kolejne zdjęcia drewnianych witryn m.in. z ul. Łęgskiej. Tymczasem kilka sztuk z Zielonego Rynku i ostatnio mojej ulubionej ulicy we Włocławku - Cyganki :)

Ul. Zielony Rynek 7. Na parterze pizzeria "Euforia". Kamienica wybudowana została w 1905 r.

Ul. Zielony Rynek 7 

Ul. Zielony Rynek 7

Ul. Zielony Rynek 7

Ul. Zielony Rynek 7

Ul. Zielony Rynek 7

Ul. Zielony Rynek

Ul. Zielony Rynek

Ul. Zielony Rynek 16

Ul. Zielony Rynek

Ul. Zielony Rynek

Ul. Cyganka 19

Ul. Cyganka 19

Ul. Cyganka 19

Ul. Cyganka 19

Ul. Cyganka 19

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny pomysł z witrynami. Mają swój klimat i cieszy, że niektóre z nich mają się nadal dobrze.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...