sobota, 28 grudnia 2013

Modernizm we Włocławku: Budynek Poczty Głównej


Budynek Poczty Polskiej we Włocławku został wybudowany w latach 1935-37 według projektu warszawskiego architekta Maksymiliana Goldberga (1895-1942). Wzniesiono go w stylu modernistycznym. Obecnie stanowi on najbardziej reprezentacyjny przykład tego typu rozwiązań w mieście. W 1993 roku oficjalnie został wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej.

Przed wojną modernizm stosowano zarówno przy budowie dużych osiedli mieszkalnych, jak i przy stawianiu budynków użyteczności publicznej. Architekci przestrzegali najważniejszej zasady - funkcjonalności. Budynki pozbawione zostały elementów dekoracyjnych typowych dla architektury historyzmu czy secesji. Mówiąc wprost - nie znajdziemy tam kolumn, attyk, boniowanych  ścian, tympanonów itp. Stawiono na geometryczne bryły, proste kubatury, oszczędny detal architektoniczny wywodzący się jedynie z konstrukcji i materiału obiektu.

Budynek główny poczty we Włocławku to trójkondygnacyjne założenie na planie litery "L". Jego dłuższe skrzydło jest równoległe do ul. Królewieckiej, natomiast krótsze usytuowane jest przy ul. Chopina. Fasada została rytmicznie podzielona przez zastosowanie ośmiu charakterystycznych lizen. Elementy te nadają budynkowi nieco bardziej monumentalnego wyglądu (pożądanego przy obiektach użyteczności publicznej). Głównym elementem jest jednak centralnie usytuowane wejście do wnętrza instytucji podzielone na trzy części dzięki czterem filarom o półokrągłym zakończeniu. Zamknięto je od góry zupełnie płaskim i cienkim zadaszeniem. Ciekawe jest zastosowanie różnorodnych materiałów, faktur, szerokości oraz linii wertykalnych i horyzontalnych. Murowane elewacje w części fasady pokryte zostały charakterystyczną okładziną ceramiczną tworzącą wzór kratki dzieki białym spoinom. Natomiast betonowe filary podzielone zostały poziomymi pasami. Pionowe linie zapewniają lizeny. 

Obecnie efekt różnorodnych rozwiązań zaburza zbyt duży (moim zdaniem) napis "Poczta Polska" na niebieskim tle, którego pierwotnie nie było. Dwa duże napisy na jednej elewacji to chyba lekka przesada. Jeden z pewnością załatwiłby sprawę i uszanował wyjątkowy klimat budynku. 


Źródło: nac.gov.pl

Źródło: nac.gov.pl

Najbardziej znane drzwi obrotowe w mieście. 


5 komentarzy:

 1. Ostatnio zaczęłam baczniej przyglądać się budynkom w naszym mieście. Jest wiele takich miejsc, które mnie zachwycają. Budynek poczty kiedyś kojarzył mi się jedynie z "kręcącymi drzwiami", teraz widzę jego urodę. Na kamienicę na rogu Kilińskiego i Mickiewicza mogłabym patrzeć godzinami. Podobnie na budynek przy ulicy Słowackiego 2A. Nie zdawałam sobie sprawy, że tyle pięknych pozostałości dawnych czasów mamy obok siebie.

  Życzę wytrwałości w prowadzeniu bloga. Chętnie będę tu zaglądała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) Niestety świadomość obiektów zabytkowych w mieście jest bardzo mała. Robiąc zdjęcia poczty nie obeszło się bez uwag ochrony obiektu i spojrzeń przechodniów pt. "po co to zdjęcia temu robić?". Mam nadzieję, że z upływem czasu tych spojrzeń będzie mniej :) Jak Pani pisze - warto się rozglądać!
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Świetna strona. Będę wchodzić częściej, gdyż mamy piękne obiekty w mieście niestety zapomniane. Spotkałem się z opinią, że mamy wiele obiektów modernistycznych i tak w istocie jest. Zresztą nie tylko. Warto o tym mówić i propagować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Brawo dla autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazwyczaj budynki pocztowe są ładne i oczywiście stare co jeszcze bardziej nadaje im uroku. Osobiście ja nie pamiętam kiedy ostatni raz byłam na swojej poczcie. Odkąd odkryłam możliwość wysyłania paczek przez kuriera na https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/dpd to tylko z tej możliwości korzystam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...